Duński Saxo Bank jak co roku sprzedał swoich 10 szokujących prognoz na najdroższy rok. Tym zupełnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grup Europejskiej, Donald Trump przegra wraz z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bycie się… nagrodom w sprawie młodej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zdarzenia, które mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed chwila prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie stał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją obecnie są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak podkreślają autorzy raportu, istnieje wówczas „układ mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są toż jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wystąpienia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najistotniejszym zysku – szokujące dla świata – toż te kilka spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem nadrzędnym będzie dokładna zmiana status quo. Rok bieżący widocznie być niczym wielkie wahadło, wydobywające się w punktu przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki ekonomicznej i fiskalnej, a także – co równie istotne – ochrony środowiska. W kontekście szeroko rozumianej polityki oznaczałoby to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego chodzeniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do budowania polityki mogłoby to oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, oraz że nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich pozycję w charakterze wydatków połączonych z infrastrukturą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym nagrodom w sprawie młodej oraz czarnej siły
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stanach Połączonych w układzie z brakiem zwrotu z inwestycji w obecnym regionie, skorzystają z szansie i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w naszych krajach. Zbiegnie się to w momencie z nową rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie wówczas zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich funkcji i poszukiwanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na ogromniejsze ceny spowodują, że cena ropy Brent wróci do poziomu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji pokaże się to mówiącym zwycięstwem nie ale dla Rosnieftu, lecz jeszcze dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. umieszczałem się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Też w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na produkt za wielkiego szumu medialnego i prostych zwrotów z inwestycji. Lecz w skalę kolejnych zobowiązań w charakterze polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na rowerach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po ważne jako najistotniejszy na świecie dostawca przydatnego w pojazdach palladu, oraz w 2019 r. odnotowującego jedne z najzdrowszych rezultatów na placach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost cen tego metalu.

Po drugie, Rosja wykorzysta na odstąpieniu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na placu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, oraz najwięksi niemieccy producenci samochodów zaczną w sumy rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na przeszkoda eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w skutku zwiększonego popytu oraz wyższych wartości oraz podobnie gdy w sukcesu Rosnieftu ceny jego prac wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) bardzo w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z momentu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie chociaż w Stanach Zjednoczonych, tylko a na całym świecie przedstawiono na plac biliony USD w budowy kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i coraz większych wpływów, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z ciekawości na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w niskich rejonach skali, a deficyty w Stanach Połączonych są znaczne i zawsze rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w tryb przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szansie na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś dziwnego: płace a ceny zaczną gwałtownie występować w skalę, jak bodźce będą przekonywać do gospodarki, gdy na ironię z powodu niewystarczających zasobów i wykwalifikowanej siły roboczej w efekcie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmian koszt kapitału, eliminując z rynku spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W ujęciu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie tylko przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot formy i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeżeli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na pokłady (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki nadal będą zmagać się z ogromnym kryzysem. Będą wymagały się zmierzyć z trudnym otoczeniem ekonomicznym i fizycznym, przedstawiającym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co więcej bardziej obniży stopę zwrotu z pieniądza innego banków – oraz konkurencją ze części przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup oraz na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej wypowiadająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy moment może znacznie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia zadań oraz zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę finansową i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w krótkim czasie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do zera, oraz do końca roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do minimum w czerwcu 2014 r., jak to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z historycznej recesji kredytowej. Od obecnego sezonu na rynek ten wpływały negatywnie dwie wielkie siły. Pierwszą z nich był wzrost produkcji gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych i silne postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy miała znaczenie istna amerykańska rewolucja w obrębie produkcji ropy z łupków, w sukcesu której Stany Zjednoczone były się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą siłą był rosnący kapitał delikatny i gminny stojący za grą ze zmianami klimatycznymi, powodujący duży wzrost popytu na energię odnawialną. W rezultacie niższych wartości oraz zapobiegania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z dziedziny paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie przeznaczenie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie pokaże się wygrany – dodatkowo będzie wówczas jednocześnie sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niebezpieczną wiadomością była zapowiedź rządu Republiki Południowej Afryki pod efekt ostatniego roku, iż w układzie z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z problemami spółki energetycznej ESKOM i mieszkania dostaw prądu w pełnym kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do najwyższego stopnia z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co jest zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w czasie ostatnich paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w współczesnym stanie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM zapewne być tę kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni zapomnieć chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie jest w kształcie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą plus również własne gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą wyjątkowo zróżnicowane z lat. RPA zmierza w punktu bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we całych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i stworzy wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w skalę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. zacznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny trafią do ustalenia w kwestii co kilka tymczasowego zawieszenia stoi w kontekście taryf celnych, polityki finansowej i kupna produktów rolnych.

Jednak teraz na startu 2020 r. gospodarka amerykańska otworzy się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a równocześnie nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na badania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, oraz jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać kontrolę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej koncepcji amerykański podatek dobry z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Stanach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „jasnego i bzu handlu”.

Plan ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cenie podanej w wysokości 25 proc. na pełne przychody brutto na placu amerykańskim tworzone z prac zagranicznej. Uczyni to wspaniałe protesty ze części partnerów handlowych, dlatego będą to w świadomości stare taryfy w pozostałym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zewnętrzne mogą przekazać swoją pracę do Stanów Połączonych w planu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i życiowa zmiana zachowania w skalę żyć na myśl lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, doprowadzając do wdrożenia istotnego czynnika finansowego i skutecznego umocnienia SEK. Jak często było toż pomieszczenie w sukcesu szwedzkiej polityki, podobnie gdy na startu lat 90., jak to Szwedzi posunęli się za wysoko w nowoczesnym opodatkowaniu, doprowadzając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji doszła do tematu, w którym społeczeństwo było się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje wysoką i zawsze będącą grupę obywateli, którzy kwestionują tę formę, tym tymże wybierając ich z licznej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej roli, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy i ich misje były wspaniałe: otwartość i równość dla ludzi oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Jednak każde zbyt daleko posunięte leczenie może przytłaczać, oraz każde modele muszą być modyfikowalne w sukcesu zmiany okoliczności, by mogły znacznie być. Inne kraje nordyckie będą polecać o „warunkach prowadzących w Szwecji” jako o zagrożeniu, oraz nie jako o modelu najlepszych prac. Szwecja znajdzie się w recesji, oraz ze względu na nasz status małej, otwartej gospodarki, będzie szalenie wrażliwa na wszystkie spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy również ekonomicznego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Stanach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom kontrolę nad Białym Budynkiem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z rynku opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, podobnie jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest przestarzały i biały, czyli przylega do grupy demograficznej, która zanika w grupach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a więc głowy w wieku 20-40 lat, które są dużo bardziej liberalne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stanach Zjednoczonych, w coraz znaczniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a także obawami przed zmianami klimatycznymi, w kontekście których prezydent Trump duzi funkcję piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi stosują się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z bogatszych przedmieść, kiedy również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą kontrolę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do określonego etapu przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w istocie cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wychodzą z UE
Węgry od czasu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły imponujące sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo sprzedaje się być w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, otwierając się na podawane przez Węgry – oraz w kwestii premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i sił tworzących na praca praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że kraj tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją sztukę przed masową imigracją.

To złe do utrzymania status quo, a obie ściany będą stanowiły trudności z dotarciem do ustalenia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie powoli procedowana w planie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co jest istotną zmianę retoryki, która zbiega się w momencie z transferami z UE, ale zaniknie w czasie najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na cenie, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą dodatkowo kontrolować nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i stworzy spadek cenie dolara o 30 proc. w układu do złota. Aby stawić czoła nasilającej się rywalizacji handlowej i słabościom powiązanym z będącymi zagrożeniami ze części Bądź Połączonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i ochron nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co sprawi z ADR największą część finansową na świecie. Celem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w historii prowadzenia całego handlu w obecnym rejonie tylko w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką umowę ze względu na będące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja sporej części światowego handlu i oddzielenie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Połączone będą postrzegać coraz mniejszy napływ środków na tworzenie swojego podwójnego deficytu. W czasie zaledwie paru miesięcy USD wyda na cenie 20 proc. w układu do ADR i 30 proc. w układu do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *